Od roku 1990 prodáváme jízdní kola a poskytujeme kvalifikovaný servis

Historie Veus Usnul

historie-veusNa kole jsem se naučil jezdit ve třech letech, můj bratr Ludvík ještě o něco dříve. K cyklistice nás přivedl bratranec Mirek Procházka, kterému vděčíme za mnohé. Závodil jsem dvacet roků a s cyklistikou jsem prožil a prožívám naprosto úžasný a nádherný život. Je pravdou, že zkušenosti z tohoto tak náročného sportu mně pomohly překonat i ty nejtěžší životní situace. V období našeho dětství a dospívání prakticky v tehdejším Československu neexistovaly speciální obchody s cyklistickým zbožím. Přesto jsem už tehdy cítil, že bych chtěl jednou prodávat kola. Při své první cestě na Západ , do finského Tampere, kam jsme vycestovali na závody v roce 1983, jsem poprvé navštívil skutečný cyklistický obchod, o kterém se mně do té doby ani nesnilo. Bylo to něco neuvěřitelného, nádherná kola, oblečení, zkrátka životní sen dostal podobu, avšak stále to byl pouze sen. V té době jsem nemohl vědět, i když jsem si to ze srdce přál, že komunistickému systému zbývá šest let do jeho pádu.

I stalo se. Přišel listopad 1989 a s ním i svobody nebývalého rozsahu. V té době jsem však ještě aktivně závodil a strašně toužil vyhrát mistrovství republiky. Dal jsem výpověď v práci a věnoval se jenom přípravě. A vyšlo to. V roce 1990 jsem vyhrál mistrovství republiky na dráze za motorovými vodiči. Prakticky ihned po tomto závodě jsem začal s přípravou na otevření živnosti a to za vydatné pomoci celé rodiny. A skutečně, v úterý, 2.září 1990 jsem v domě svých rodičů v Nosálovicích , Drnovská 43, otevřel opravnu jízdních kol. První den přišli dva zákazníci,ale jejich počet se každým dnem navyšoval. Koncem roku už jsme s Ludvíkem a Mirkem ani nestačili opravovat. Pracovali jsme i dvacet hodin denně a často jsme spávali v dílně na kartonech. V lednu 1991 ukončil bratr Ludvík své zaměstnání a stal se mým společníkem.

V květnu téhož roku jsme vydražili objekt bývalé aranžovny Okresního podniku služeb na Žižkově ulici č.15 a prvního července 1991 jsme tam otevřeli svoji prodejnu, již s názvem VEUS. V té době jsme si vzali také první úvěr z banky, což jsme považovali za velice odvážný, ale rozhodně nutný krok, kterým jsme zabezpečili nejpotřebnější vybavení obchodu. V témž roce jsem ještě znovu vyhrál mistrovství republiky, a pak ukončil závodní kariéru. Na Ludvíkův návrh jsme založili v roce 1992 cyklistický klub VEUS a navázali jsme tak na slavnou tradici organizované cyklistiky ve Vyškově, kde byl v roce 1883 založen První český klub velocipedistů na Moravě. V roce 1994 vybojoval i Ludvík titul mistra republiky a následně i on ukončil závodní kariéru.V roce 1993 jsme otevřeli druhou prodejnu na náměstí v Kojetíně, kde jsme kromě kol prodávali i rybářské potřeby. Z důvodu nesmírné náročnosti na obsluhu a zásobování jsme v Kojetíně po pěti letech svoje působení ukončili.

Když 5.dubna roku 2002 zemřel náš tatínek Břetislav Usnul, znamenalo to pro nás velkou ztrátu. V té době jsme již připravovali stavbu nové prodejny, kterou jsme započali v červenci téhož roku. Ve stejném roce, v září, pak členka našeho klubu Lada Kozlíková vybojovala v dánské Kodani duhový trikot mistryně světa.

Novou prodejnu ve Vyškově, U Jandovky 5, jsme slavnostně otevřeli 25. září roku 2003. Díky naší mamince, Marii Usnulové, která nám věnovala část rodinných pozemků, jsme tuto stavbu zvládli pouze s přiměřeným zadlužením. Maminka nás opustila 25.dubna roku 2005 a stále nám moc chybí.

Od 1.září 2005 posílil naši rodinnou živnost můj syn Břetislav, který nastoupil po maturitě na zemědělské škole ve Vyškově.

V současnosti se nám podařilo prodejnu plně stabilizovat a pozdvihnout v úrovni sortimentu i služeb na solidní evropskou úroveň.

Děkujeme všem našim přátelům, kteří nám pomohli, zejména v těžkých začátcích a vyjadřujeme neskonalou úctu svým rodičům, bez kterých bychom firmu vybudovat nedokázali.

Budeme se nadále snažit zlepšovat a budovat pohodové a příjemné prostředí pro všechny, kteří k nám zavítají… A k tomu nám dopomáhej Pán Bůh!

Břetislav Usnul,
Ve Vyškově 8. května 2007

Všechna práva vyhrazena společnosti Veus Usnul